Nagrodzone prace w III Gminnym Konkursie Artystycznym

„Pociąg do sztuki 2020”


Tematem tegorocznego konkursu była „Magia wody”.

kategoria malarstwo

I miejsce – Magdalena Tuźnik, "Odbite w wodzie", olej na płótnie, 2020

Image
Magdalena Tuźnik
Ukończyła Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1999 zawodowo zajmuje się malarstwem na porcelanie, ceramiką oraz malarstwem sztalugowym. Od 2001 prowadzi autorską galerię internetową pod szyldem Artystycznie.pl i pracownię malarstwa. Większość prac realizuje na indywidualne zamówienia do prywatnych kolekcji oraz galerii, w kraju i za granicą. Od 2005 mieszka i tworzy w Trójmieście. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców “Przystanek Sztuka”.

Wystawy malarstwa:
• „Wiosna Artystów”, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, 2016 (zbiorowa),
• „Na fali”, Mediateka w Straszynie, 2017 (zbiorowa),
• II miejsce w konkursie „Pociąg do sztuki 2018” w kategorii malarstwo, wystawa pokonkursowa, Mediateka w Straszynie, 2018.
• 1 Aukcja Sztuki, Sztuka Wyboru, Gdańsk, 2018,
• „Wystawa świąteczna”, Szary Ganek, Pruszcz Gdański, 2018 (zbiorowa),
• Straszyńskie Targi Sztuki, Mediateka w Straszynie, 2019 (zbiorowa),
• „Antypody”, Szary Ganek, Pruszcz Gdański, 2019 (indywidualna),
• „Przystanek Puck”, Klub Morza Zejman w Pucku, 2020 (zbiorowa),
kategoria malarstwo

II miejsce – Urszula Cwalińska, "Z prądem", akryl na płótnie, 2018

Urszula Cwalińska 
- mieszkam w Juszkowie od 28 lat. Pasjonuję się malarstwem od  lat siedmiu. Jestem samoukiem.Malarstwo daje mi możliwość odwzorowywania rzeczywistości w nowych, stworzonych przeze mnie barwach. Oprócz malowania lubię fotografować oraz spędzać czas z moimi wnuczkami. Obecnie swoje artystyczne pasje realizuję w Nadbałtyckim Stowarzyszeniu Plastyków im. Mokwy w Gdańsku.
kategoria malarstwo

III miejsce – Katarzyna Lis, "Nie było-jest-cud", akryl, 2019

Image
Katarzyna Dardzyńska-Lis
mieszkanka Straszyna od 2005 roku. Wcześniej mieszkała w Gdańsku–Oliwie i Sopocie. Pracowała, jako nauczyciel od 1985 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, potem w III LO w Sopocie. Ukończyła Wydział Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Gdańskim. Córka Aleksandra Dardzyńskiego muzyka i malarza, który przeprowadził się z Gdańska do Pruszcza Gdańskiego w 2000 roku. Po śmierci ojca poczuła obowiązek kontynuacji jego pracy. Odziedziczyła trochę farb, pędzli, szpachelek, podobrazi, które wręcz prosiły by się nimi zająć. Obowiązki matki trzech córek, żony, opiekunki psów, kotów, koni, sporego ogrodu oraz duże zaangażowanie zawodowe w nauczanie młodzieży, przygotowanie do egzaminów maturalnych, nie pozostawiało zbyt dużo przestrzeni do pracy na niwie twórczej. Dzięki przynależności do Stowarzyszenia „Przystanek Sztuka” małymi kroczkami zaczęła rozwijać skrzydła. Wzięła udział w dwóch plenerach malarskich, kilku wystawach organizowanych przez stowarzyszenie. Zaprzyjaźniła się z gliną, wykonując ciekawe prace ceramiczne. Zdobyła nagrodę (3 miejsce) w konkursie „Pociąg do sztuki 2020” w kategorii malarstwo.
kategoria malarstwo

wyróżnienie (I) – Andrzej Tuźnik, "Magiczne zabawy", olej na płótnie, 2020

Image
Andrzej Tuźnik
Urodził się w 1974 roku w Puławach. Ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2000 uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego, za który otrzymał Wyróżnienie Dziekańskie. W latach 1997–2005 pracował jako plastyk w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od 2005 jest związany z Trójmiastem, pracuje jako grafik w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szkocji, Australii i Niemczech.

Wystawy:
• Galeria 31, Miejska Biblioteka Publiczna – Lublin, 1996,
• Oberża Artystyczna Złoty Osioł – Lublin, 1997,
• Państwowy Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 1999,
• „Autograf 2001”, Muzeum Lubelskie – Lublin 2001,
• „Polsk Konst” – Malmö, 2007,
• „Wiosna Artystów”, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, 2016,
• „Miejsca”, Artbistro Stalowa 52 – Warszawa, 2017,
• „Miejsca”, Sztuka Wyboru – Gdańsk, 2017,
• „Miejsca”, Fundacja 4 Style – Kraków, 2018,
• „Miejsca”, Galeria Sztuki NEXT – Bydgoszcz, 2018,
• „Malarstwo”, galeria „NA miejscu” – Gdańsk, 2019,
• „Rekonstrukcja”, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina 
  w Gdańsku, 2019.
kategoria malarstwo

wyróżnienie (II) – Danuta Kraszewska, "Odpoczynek nad Radunią", akryl na płótnie, 2020

Image
Danuta Kraszewska 
ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, uzyskując dyplom plastyka – dekoratora. Przez dwa lata pracowała w Muzeum Narodowym w Szczecinie jako rysownik w Dziale Archeologii. Następnie kilka lat mieszkała w USA. W Nowym Jorku pracowała jako kopistka dzieł starych mistrzów, a w Nowym Orleanie malowała portrety na żywo, głównie pastelami.

Po powrocie do Polski zamieszkała w Straszynie. Przez dwa lata studiowała malarstwo w Akademii Multimedialnej w Gdańsku. W 2011 założyła Stowarzyszenie Twórców „Przystanek Sztuka”, którego jest prezesem. Studiowała Grafikę Projektową w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła u dr hab. Zygmunta Okrassy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką artystyczną i komputerową, a także fotografią i ceramiką.

Prowadzi warsztaty z rysunku i malarstwa dla dzieci i dorosłych. Brała udział w kilku konkursach gminnych „Pociąg do sztuki”, w których otrzymała nagrody i wyróżnienia. Organizowała plenery malarskie w których brała udział jako instruktor. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. M. Mokwy w Gdańsku. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują w prywatnych zbiorach i w kościołach w Polsce, Kanadzie, Niemczech oraz USA. Najchętniej maluje portrety ludzi, oddając nie tylko wierne podobieństwo, ale i charakter modela.

Wystawy indywidualne:
• „Lubię to”, Klub Zejman, Gdańsk,
• „Portret”, Gdański Archipelag Kultury – Nowy Port,
• „Lubię to”, Mediateka w Straszynie,
• „Lubię to”, Galeria SNP im M. Mokwy, Gdańsk,
• „Portret”, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
  w Pruszczu Gdańskim.
kategoria malarstwo

wyróżnienie (III) – Barbara Chudyba, "Fale", akryl na płótnie, 2020

Image
Barbara Chudyba
Barbara jest bardzo dumna, że może zaprezentować swoje prace w katalogu Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” 2020, tym bardziej, że jest samoukiem. Sztuki i technik malarskich, uczyła się właśnie tu w stowarzyszeniu u boku znakomitych koleżanek. Dzięki możliwości uczęszczania na warsztaty rysunku i malarstwa, zgłębiała tajniki, kompozycji, proporcji, mieszania kolorów itp. Plenery w których uczestniczyła, pozwoliły jej nauczyć się malowania pejzaży i poznać co to perspektywa. Poznała również technikę rysunku portretu pastelami suchymi.

Od 2015 roku jest również członkiem Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. M. Mokwy w Gdańsku. W tym zakątku znalazła swoje miejsce uczestnicząc wraz z innymi słuchaczami w warsztatach prowadzonych przez znakomitych wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Praca i chwile spędzone w obu stowarzyszeniach uwolniły pasję do tworzenia, która owocuje jej pracami.

Dwukrotnie została nagrodzona Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska, w 2016 i 2019 roku w przeglądzie rocznym prac Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im M. Mokwy. Brała udział w konkursach artystycznych „Pociąg do sztuki” w gminie Pruszcz Gdański, w których otrzymywała nagrody i wyróżnienia oraz konkursach stowarzyszenia. Dodatkową pasją, której się poświęca jest ceramika. Stowarzyszenie „Przystanek Sztuka” stwarza doskonałe warunki do rozwoju i poznania od podstaw rzemiosła ceramicznego znanego od wieków, wciągając ją bez reszty w zaczarowany świat sztuki.
kategoria grafika, rysunek i fotografia

I miejsce – Wiesław Jezierewski, "Radunia", fotografia, 2020

Wiesław Jezierewski
Gdańszczanin z urodzenia, od 14 lat mieszka w Straszynie. Fotograf amator. W czasach PRL-u dokumentował wydarzenia społeczno-polityczne. Tworzy subiektywną ikonografię Nowego Portu. Z pasją fotografuje przyrodę, szczególnie ptaki. Ostatnio w ramach projektu Elektropatriotyzm zajął się archaiczną techniką fotograficzną – cyjanotypią. Założyciel i administrator  grupy pasjonatów fotografii na Facebooku pod nazwą  Przystanek Sztuka FOTOgrafia.
kategoria grafika, rysunek i fotografia

II miejsce – Teresa Piotrowska, "Zima nad Radunią", pastel, 2019

Image
Teresa Piotrowska
Członek Stowarzyszenia Twórców ,,Przystanek Sztuka”. Studiowała grafikę projektową na ASP w Gdańsku. Rezultaty swojej pracy pokazywała na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Ostatnie wystawy indywidualne i osiągnięcia artystyczne:
• 2014 – wystawa obrazująca przekrój twórczości, Galeria ,,Szczudło”, Straszyn,
• 2015 – wystawa ,,Moje miejsca” Galeria Za Murami, Gdańsk,
• 2015 – wystawa w Klubie Morza Zejman, Gdańsk,
• 2015 – otrzymała wyróżnienie honorowe Prezydenta Miasta Gdańska za pracę ,,Raj utracony“,
• 2017 – wystawa obrazów w Bibliotece Pruszcz Gdański w trakcie
promocji kwartalnika historycznego ,,Neony”, gdzie często zamieszczane są prace malarki,
• 2017 – otrzymała wyróżnienie honorowe Prezydenta Miasta
Gdańska w 33 Przeglądzie Twórczości NSP w Gdańsku za pracę malarską ,,Hulhumale“,
• 2018 – wyróżnienie honorowe Prezydenta Miasta Gdańska w 35 Przeglądzie Twórczości Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków w Gdańsku za pracę malarską ,,Dubaj”,
• 2018 – III miejsce konkursie ,,Pociąg do sztuki” – za pracę ,,Bez tytułu”,
• 2019 – I miejsce w konkursie ,,Pociąg do sztuki” – za pracę ,,Radunia 3”,
• 2020 – II miejsce w konkursie ,,Pociąg do sztuki” – w kategorii rysunek za pracę ,,Zima nad Radunią”.
kategoria grafika, rysunek i fotografia

III miejsce – Arkadiusz Kuźmiński, "Kanał Wielki z lotu ptaka", fotografia, 2020

Arkadiusz Kuźmiński
kategoria grafika, rysunek i fotografia

wyróżnienie (I) – Roman Ciesielski, "Milczenie", grafika, technika własna

Image
Roman Ciesielski
Pruszczanin. Mieszka w Juszkowie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim. Studiował filologię polską w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1976 roku ukończył Państwowe Studium Kulturalno - Oświatowe i Bibliotekarskie w Krośnie n/Wisłokiem. Był członkiem Grupy Poetyckiej „Krosno” – Krosno, Katowice, Pruszcz Gd. oraz Grupy Literackiej „Rudy Kot” – Gdańsk. Debiutował tomikiem „i nagle cisza” – Gdańsk 1985. Wydał dotychczas 10 książek poetyckich. Laureat kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. XXI Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Grochowiaka, 2015. Redaktor i współautor Antologii Poezji Twórców Powiatu Gdańskiego „Niebieskie neony”, Pruszcz Gdański 2014. Ostatnio wydał tomik poetycki „rośnie we mnie”, Pruszcz Gd. 2015 Współautor „Antologii Poetów Polskich 2016”, Warszawa 2016, 2017, 2018, antologii „Aspekty”, antologii „jak po tym wszystkim wiersze pisać”, Gdańsk 2019. Redaktor naczelny kwartalnika artystyczno-historycznego „Neony–tożsamość”. W 2020 roku obchodzi 45-lecie twórczości. Zajmuje się również grafiką, ilustrując m.in. większość swoich książek poetyckich.
kategoria grafika, rysunek i fotografia

wyróżnienie (II) – Jolanta Lassak-Szymerska, "Magia wody w Rotmance", fotografia, 2020

Image
Jolanta Lassak-Szymerska
Jolanta Lassak-Szymerska uprawia malarstwo i grafikę warsztatową. Od kilku lat zajmuje się również fotografią. Najchętniej fotografuje obiekty i detale industrialne oraz martwe natury.

Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka”, Związku Polskich Artystów Plastyków i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
kategoria grafika, rysunek i fotografia

wyróżnienie (III) – Małgorzata Płotka, "Poranna rosa", grafika, 2020

Image
Małgorzata Płotka
Jest geografem z wykształcenia. Obecnie pracuje w szkole jako wicedyrektor, uczy też geografii, techniki, plastyki.

Sztuka jest w jej przypadku pasją, poszukiwaniem równowagi, relaksem. Chętnie eksperymentuje wykorzystując różne techniki rysunku i malarstwa, choć najbliższe jej jest malarstwo akrylowe i grafika. Próbuje ceramiki, wyrobu biżuterii, barwienia jedwabiu, malowania na drewnie.
kategoria rzeźba, ceramika i rzemiosło artystyczne

I miejsce – Aleksandra Grodzicka, "Syreni śpiew", płaskorzeźba w drewnie

Aleksandra Grodzicka 
Urodziła się i mieszka w Gdańsku. Doktor nauk pedagogicznych wieloletni nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Trener łyżwiarstwa figurowego i narciarstwa alpejskiego. Zarządza firmą rodzinną produkującą nowoczesne jachty. Zawsze interesowałam się malarstwem i rzeżbą a ostatnio do swoich pasji dołączyłam ceramikę. W wolnym czasie maluję w zaprzyjaźnionej grupie prowadzonej przez artystę malarza Dorotę Obadę, uczestniczę również w warsztatach rzeźbiarskich w Jeżewie. Moją nową pasję - ceramikę rozwijam w Stowarzyszeniu Twórców „Przystanek Sztuka” tutaj również pracuję nad swoim warsztatem malarskim pod okiem P. Danuty Kraszewskiej.

Wszystkie moje pasje narciarstwo, żeglarstwo,malarstwo,rzeżba,ceramika są związane z odkrywaniem piękna i zawsze kojarzą się mnie z ...przestrzenią i ....wolnością
kategoria rzeźba, ceramika i rzemiosło artystyczne

II miejsce – Olena Ulianova, "Podróż wielkiej ryby na północ", tkanina, technika własna,

Image
Olena Ulianova
Artystka ukraińskiego pochodzenia z międzynarodowym dorobkiem, ukończyła Wydział Pedagogiczny Chersońskiego Uniwersytetu Państwowego (Kherson State University) oraz projektowanie graficzne na Uniwersytecie Georgii (University of Georgia) w Stanach Zjednoczonych. Jej dzieła to przede wszystkim, wielowarstwowe złożone kolaże, do których wykorzystuje wiele rodzajów tkanin ręcznie malowanych i barwionych naturalnymi substancjami, wiele nowatorskich technik opracowała samodzielnie. Prace artystki wystawiane były w Odessie, Kijowie, rodzinnym Chersonie, Norwegii oraz Stanach Zjednoczonych i Polsce. Założycielka autorskiej pracowni i jedocześnie marki „Five Points Studio”. Lokalna działaczka społeczna i animatorka kultury, jest laureatką „Nagrody Burmistrza Pruszcza Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury” w 2018. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka”. Założycielka galerii sztuki „Szary Ganek” w Pruszczu Gdańskim oraz liderka i prezeska Fundacji KIWI.
kategoria rzeźba, ceramika i rzemiosło artystyczne

III miejsce – Renata Jelińska, "Magiczna kropla", ceramika, 2020

Renata Jelińska
Renata Jelińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Jej pasją jest praca z dziećmi i dla dzieci. Bierze czynny udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych (WOŚP, Szlachetna Paczka, Hospicjum to też życie, wsparcie schronisk dla zwierząt). W wolnych chwilach robi na szydełku, wyszywa – haft krzyżykowy, a od około 10 lat zajmuje się ceramiką. Wyroby z ceramiki to przede wszystkim dekoracje do ogrodu. Kolorowe ceramiczne koty, sowy, ptaki, krasnale ozdabiają parapety, płot, trawnik, czy pnie drzew. Główne osiągnięcia to: 2 miejsce w gminnym konkursie „Pociąg do sztuki 2018” oraz 3 miejsce w gminnym konkursie „Pociąg do sztuki 2020”. Największą satysfakcją jest jednak uznanie wśród znajomych i przyjaciół, u których jej prace znalazły godne miejsce w ich ogrodach.
kategoria rzeźba, ceramika i rzemiosło artystyczne

wyróżnienie (I) – Vasyl Netsko, "Sekret narodzin", rzeźba, 2020

Image
Vasyl Netsko
Urodził się w 1977 roku w Białej Górze koło Lwowa. Jest ukraińskim artystą malarzem, mistrzem sztuki ludowej, ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii i Projektowania, studiował na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Jest także utytułowanym sportowcem, uprawia kulturystykę. Od 2015 mieszka, pracuje i tworzy w Polsce. Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz rzeźbą. Jego inspiracją są emocje związane z codziennym życiem, otaczająca natura, filozofia i kultura wschodu. W jego pracach często można odnaleźć także inspiracje słowiańską kulturą i prawosławiem. Artysta brał udział w wielu wystawach i konkursach. W 2014 był laureatem XVIII Międzynarodowego Salonu Jesiennego „Wysoki Zamek” w Pałacu Sztuki we Lwowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie. Zdobył tytuł „Osobowość Roku 2019” w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” w kategorii kultura, w powiecie gdańskim.

Wystawy malarstwa:
• „Obecny chaos”, Galeria Bunkermuz, Tarnopol, 2011 (indywidualna),
• „Ludzie i kwiaty”, 2012 (zbiorowa),
• „Merkaba – na pamięć”, 2012 (zbiorowa),
• „Obecność”, Niezależna grupa artystyczna „Marzyciele”, 2012 (zbiorowa),
• „Przywrócenie starych tradycji”, 2014 (zbiorowa),
• „Dobry teren”, 2014 (zbiorowa),
• „Plac godności”, dedykowana wydarzeniom na Ukrainie, 2014 (zbiorowa),
• XVIII Międzynarodowy Salon Jesienny „Wysoki Zamek”, Lwów, 2014,
• „Magiczna Ziemia”, Wyspa Skarbów, Gdańsk, 2016 (indywidualna),
• Faktoria Handlowa, Pruszcz Gdański, 2016 (indywidualna),
• „Na fali”, Mediateka w Straszynie, 2017 (zbiorowa),
• „Anioły”, Miasto Aniołów, Gdańsk, 2017 (indywidualna),
• „Anioły”, Mediateka w Straszynie, 2018 (indywidualna),
• 1 Aukcja Sztuki, Sztuka Wyboru, Gdańsk, 2018,
• „Pociąg do sztuki 2018” II miejsce w kat. rzeźba, Mediateka w Straszynie,
• „Wielokulturowe Pomorze”, NCK, Gdańsk, 2019 (zbiorowa),
• „Nieupadłe anioły”, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, 2019 (indywidualna),
• „W drodze… Kontynenty”, Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska, 2019 (zbiorowa),
• „Gdańsk Miasto Wyjątkowe”, NCK, Gdańsk, 2019 (zbiorowa),
• „Malarstwo”, CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, Wrocław, 2019 (indywidualna),
• „Malarstwo”, Centrum Handlowe Klif, Gdynia, 2019 (indywidualna),
• „Malarstwo”, Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Gdańsku, 2019 (indywidualna),
• „Kolorowe sny o Gdańsku”, „Riviera Sztuki”, Gdynia, 2020 (indywidualna).
kategoria rzeźba, ceramika i rzemiosło artystyczne

wyróżnienie (II) – Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska, "Aqua & lumen", tkanina, 2020

Image
Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska
Fotograf i historyk, muzealnik z długim doświadczeniem. Obecnie kieruje Mediateką w Straszynie (filia OKSiBP) i bibliotekami gminy Pruszcz Gdański.

Wcześniej – jako kustosz – opiekun kolekcji fotografii ECS współtworzyła wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności i blisko sto wystaw w Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Bywała powoływana jako biegły sądowy w zakresie powojennej ikonografii Gdańska. Autorka opowiadania dla dzieci pt. „Miś Maksymilian zwiedza gminę Pruszcz Gdański”. Członek i współzałożycielka Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka”.

Trochę fotografuje, trochę szydełkuje; ostatnio z ogromną satysfakcją próbowała sił w tworzeniu tkanin. Swoją energię przeznacza na działania, które pomagają uprawiać sztukę innym. Posiada odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.
kategoria rzeźba, ceramika i rzemiosło artystyczne

wyróżnienie (III) – Zenon Kosater, "Wenus", płaskorzeźba w drewnie

Image
Zenon Kosater
Mieszka i tworzy w Trzepowie w gminie Przywidz. Rzeźbiarz. Twórca ludowy. Swoje rzeźby wykonuje wyłącznie w drewnie lipowym, które jak twierdzi „ma duszę” i ułatwia zobaczenie w drewnianych klocach przyszłych rzeźb. Na terenie jego posesji znajduje się imponująca galeria, pełna dużych i małych rzeźb, są tam konie, pegazy, kapliczki, święci, dziwadła. Prace Zenona Kosatera trafiły do wielu zbiorów i kolekcji sztuki ludowej głównie w Polsce i Niemczech. Brał udział w Przeglądach Dorobku Kulturalnego Powiatu Gdańskiego „Cudze chwalicie – swego nie znacie” w Straszynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie.
Pozostali uczestnicy konkursu
Aleksandra Anderman
Alicja Kazanowska
Beata Chojnacka
Danuta Kraszewska
Dariusz Przeszłowski
Filip Bieliński
Grzegorz Gruzdzis
Ignacy Walczak
Małgorzata Gołofit
Maria Chmiel
Marta Zwarycz
Michał Kępa
Regina Kłosińska
Tadeusz Wojewódzki
Urszula Cwalińska
Zuzanna Wolf

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza zgodę użytkownika.

Czytaj więcej…

Akceptuję
Informacja o wykorzystaniu plików Cookies na stronie st-przystaneksztuka.pl
 1. Wszystkie strony internetowe w domenie st-przystaneksztuka.pl (dalej Strony) korzystają z plików Cookies.
 2. Cookies są plikami tekstowymi zawierającymi nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym Użytkownika oraz unikalny numer. Pliki Cookies przechowywane są przez przeglądarkę internetową na urządzeniu końcowym Użytkownika Strony i wykorzystywane są do prawidłowego działania Strony.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Strony pliki Cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator stron w domenie st-przystaneksztuka.pl, Stowarzyszenie Twórców „Przystanek Sztuka”, KRS: 0000382601.
 4. Strona nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach Cookies.
 5. Zawartość plików Cookies nie pozwala na identyfikację osobową Użytkownika Strony. Za pomocą plików Cookies nie są przetwarzane lub przechowywane żadne dane osobowe Użytkownika Strony.
 6. Rodzaje i cel wykorzystania plików Cookies na Stronie:
  • Pliki Cookies typu wydajnościowego, wykorzystywane w są celu zbierania informacji o charakterze statystycznym związanych z usługą Google Analytics.
  • Pliki Cookies typu sesyjnego, które automatycznie wygasają po zakończeniu sesji przeglądarki internetowej Użytkownika. Wykorzystywane są w celu prawidłowego działania formularzy kontaktowych umieszczonych na Stronie.
 7. Strona korzysta z usług serwisu Facebook, są to usługi związane z aplikacjami społecznościowymi. Serwis Facebook może również umieszczać pliki cookies na urządzeniu końcowym Użytkownika Strony w celu poprawnego działania wspomnianej usługi.
 8. W przeglądarce internetowej Użytkownik może samodzielnie zmienić ustawienia dotyczące plików Cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację Użytkownika dla stosowania plików Cookies przez Stronę.